Didi Nini Thowok

Didi Nini Thowok Endonezya’nın ünlü bir halk dansçısıdır. 13 Kasım 1954 tarihinde dünyaya gelmiş. Çocukken, ailesinin hayatı  zor olmuş. Babası bir keçi ve inek derisi satıcısıdır. Annesi ahşap pazarında bir dükkân açmış.

image

Liseden mezun olduktan sonra fakirlikten dolayı üniversiteye devam edememiş. Üniversiteye devam etmek için bir dansçı olarak çalışmış. Okuldan okula gidip halk danslarını öğrencilere öğreterek para kazanmış. Yeterli para aldıktan sonra üniversiteye devam edebilmiş.

Üniversiteye başlayarak dansçı olmaya devam etmiş. Üniversitede bir halk dans gösterisini yapıp başarılı dansçı olmaya başlamış. Şimdiye kadar yeni benzersiz koreografı yapmaya asla durmaz. Çoğu koreografilerinde hem ciddi hem de komik hareketleri yapar. Bazen dans yaparak komik maske takıp hareket eder. Hem halk hem modern hem de klasik dans türünü başarıyla birleştirir.

image

Birçok ulusal ve uluslararası ödülü kazandı. Onun eserleri genellikle geleneksel etkinliklerde yer alır. Maske dansı bugüne kadar onun en ünlü eseridir.

Fadhilah Trya Wulandari
ULUTöMER Öğrencisi 2015-2016
B1 Saviyesi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s